خانه Playstation4 شمارش معکوس برای آقای کارگردان | مروری بر تجربه‌ی دموی Detroit: Become Human

شمارش معکوس برای آقای کارگردان | مروری بر تجربه‌ی دموی Detroit: Become Human

15 ثانیه خوانده شده
0
0
233
شمارش معکوس برای آقای کارگردان | مروری بر تجربه‌ی دموی Detroit: Become Human

شمارش معکوس برای آقای کارگردان | مروری بر تجربه‌ی دموی Detroit: Become Human

 

شمارش معکوس برای آقای کارگردان | مروری بر تجربه‌ی دموی Detroit: Become Human

 

۱- دیوید کیجِ قبل و بعد از رونمایی Beyond: Two Souls دو شخص کاملا متفاوت است. کارگردانی که با «آمیکرون»، «فارنهایت» و Heavy Rain درام‌های تعاملی را به صنعت معرفی کرد، ناگهان با یک داستان شعارزده و روایت شلخته میزبان‌مان شد. کارگردان خشمگین «کوانتیک دریم»، دیگر احترامی برای هیچ‌کس قائل نبود و منتقدانی که ساخته‌اش را دوست نداشتند، به کج‌فهمی متهم می‌کرد. از سال ۲۰۱۳ که Beyond روانه‌ی بازار شد، بازی‌ها و به‌طور خاص فرم روایی‌شان، تغییرات بسیاری به خود دیده‌اند. امروز، دور دورِ بارلاگ‌ها و دراکمن‌هاست. دوربین‌های روی دست، سکانس-پلان‌های نفس‌گیر و درام‌هایی که تا مغز استخوان مخاطب‌شان نفوذ می‌کنند. دموی قابل بازی «دیترویت» اما خط بطلانی موقتی‌ست بر تئوری «پایانِ دورانِ کیج». دموی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه‌ای که از همان ثانیه‌های اول، یادآور بازگشت یکی از پایه‌گذاران فرم‌های روایی مدرن در دنیای هنر هشتم می‌شود.

۲ – پیش‌تر و در ویدیوهای هفته‌ی چهارم پلی‌لیست بازی‌نما، یک پیش‌نمایش تصویری کوتاه از «دیترویت» داشتیم. بگذارید خیال‌تان را راحت کنم؛ دمویی که امروز می‌بینیم – حداقل از نظر بصری – هیچ ارتباطی با نمایش‌های گذشته‌ی بازی ندارد. اگر از یکی-دو پاپ‌آپ کوچک در اشیای محیط آشپزخانه چشم‌پوشی کنیم، همه چیز با وسواس همیشگی کیج و تیم‌اش پولیش شده‌اند. قاب‌بندی خارق‌العاده‌ی کارگردان فرانسوی، کانر را به شکلی در مرکز قاب قرار می‌دهد که تسلط او بر محیط صحنه‌ی جرم، با اولین نگاه مشخص می‌شود. صداپیشگی شخصیت‌ها کم‌نظیر انجام شده است و برخلاف ساخته‌ی پیشین کوانتیک دریم، این بار شاهد قدرت‌نمایی تیم نویسندگان بازی در نگارش دیالوگ‌ها هستیم. بازی با همان چند دقیقه‌ای که با مخاطب همراه است، به خوبی فضای خفقان حاکم بر جامعه‌ی اندرویدها در دنیای «دیترویت» را منتقل می‌کند. سیر رسیدن به سرنخ‌ها و وصل کردن آن‌ها برای رسیدن به دیالوگ‌های جدید در تعامل با دیگر شخصیت‌ها، همان رویایی است که رسیدن به آن با «نورمن جیدن» محقق نشد. حس کارآگاهی که از کانر به مخاطب منتقل می‌شود، از تمامی کارآگاه‌های خلق‌شده به دست کیج قابل لمس‌تر است. پایان‌بندی‌های سکانس دمو، امیدوارکننده است و خرده انتخاب‌هایی که کیج برای آن در نظر گرفته، به خوبی در خاطر می‌ماند. تجلی اعتماد به نفس کارگردان برای به تصویر کشیدن تمامی موارد ذکر شده، فلوچارتی است که در پایان سکانس به گیمر ارائه و انتخاب‌ها و نتایج‌ش به شکلی قابل لمس، تصویر می‌شود.

۳ – آن‌چه از دموی قابل بازی «دیترویت» نوشتم، نگاهی بر ۱۵ دقیقه‌ی بازی – آن هم به‌شکل منفک و در قالبی جدا از عنوان نهایی – از مجموع قریب به ۱۲ الی ۱۵ ساعت تجربه‌ی آن بود. سوالی که هنوز برایم بی‌پاسخ مانده، هدف و غایت «دیترویت» است. کیج سابقه‌ی خوبی در بازتاب عقاید سیاسی-اجتماعی‌ش در یک بازی ویدئویی ندارد و این مورد بیش‌تر از هر چیز دیگری نگرانم می‌کند. پاسخ این سوال که سه خط روایی دنیای «دیترویت» چگونه به هم می‌رسند و تجربه‌ی بازی با هر یک از شخصیت‌ها تا چه اندازه لذت‌بخش است، دیگر مسئله‌ای‌ست که هنوز برایش جوابی نداریم. فقط امیدواریم کیج دو مولفه از دوران اوج خودش را به «دیترویت» هم بیاورد: یکی به تصویر کشیدن کم‌نقص و دقیق روابط بین انسان‌ها و احساسات‌شان و دیگری اهمیت دادن به انتخاب‌های گیمر در طول داستان.

۴ – شمارش معکوس برای کیج و کوانتیک دریم آغاز شده است. کم‌تر از یک ماه فرصت برای تثبیت جایگاه خالق Heavy Rain و ارتقای استانداردهایی که خودش تعریف کرده، زمان باقی‌ست!

شمارش معکوس برای آقای کارگردان | مروری بر تجربه‌ی دموی Detroit: Become Human

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • نحوه پول درآوردن از گوشی

  نحوه پول درآوردن از گوشی

  نحوه پول درآوردن از گوشی در دنیا دو دسته آدم وجود دارند: دسته اول چیزی را هزینه می بینند و…
 • برترین موبایل‌‌های سال

  برترین موبایل‌‌های سال

  برترین موبایل‌‌های سال با پیشرفت سریع گوشی های هوشمند، هیچ چیزی از فناوری نسل بعدی این گجت…
 • ایکس باکس وان بهترین کنسول بازی تاریخ

  ایکس باکس وان بهترین کنسول بازی تاریخ

  ایکس باکس وان بهترین کنسول بازی تاریخ گیمرها و آن دسته از افرادی که پیگیر اخبار دنیای بازی…
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در Playstation4

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

نحوه پول درآوردن از گوشی

نحوه پول درآوردن از گوشی در دنیا دو دسته آدم وجود دارند: دسته اول چیزی را هزینه می بینند و…